top of page

MİMARDER olarak derneğin araştırma tabanına ek olarak kentsel gezi rotaları etkinlikleri düzenlenmiştir. Tarihi yarımada ve kara surları üzerinden bir rota oluşturularak yürüyerek deneyimlenen gezi bu etkinliklerden biri olmuştur
Fatih geçmişten günümüze aslolan,bildiğimiz İstanbul’u meydana getiren bölge olmuştur.Kara surları bu bölgenin sınırlarını batı tarafında kuzey-güney aksında belirleyen fiziki unsurlar olarak yer alır. Dernek olarak tarihi yarımadaki sur içini tanımlayan bu sınır hattını deneyimlemek için geziye Yedikule zindanlarından başlanmıştır. Fatih Belediyesinin düzenlediği tur rehberli Yedikule Zindanları anlatısından sonra gezi sur aksında yürüyerek devam etmiştir. Rota üzerinde yer yer sur üzerine çıkan merdivenler ile surlar üst kotlardan da deneyimlenmiştir.
Gezi aksında surların yanında yer alan cami,türbe,bostanlık gibi alanlar da gözlemlenmiştir.Uzun bir yürüyüş rotasından sonra gezi Ayvansaray’daki Eğrikapı’da son bulmuştur.
Kara surlarının coğrafi konumunu; sınırsallığın fiziksel durumunu,etkilerini ve geçişkenliğini anlamak adına faydalı olan bu gezi aynı zamanda derneğin araştırma tabanına da analiz altlığı oluşturmuştur.

12_BW.jpg
06_BW.jpg
11_BW.jpg
03_BW.jpg
10_BW.jpg
bottom of page