top of page

MİMARDER (Mimarlık Araştırmaları Derneği) olarak üzerinde yaklaşık 2 yıldır çalışmakta olduğumuz Cami Mimarlığını Yeniden Düşünmek Düşlemek adlı kitap çalışmasında elde ettiğimiz bilgi birikiminden faydalanarak bir sunum yapmak için EMUG tarafından Almanya’nın Köln kentinde düzenlenen Cami Tasarım Paneline Konuşmacı olarak davet edildik. Etkinliğe MİMARDER adına katılan Dr. Ahmet Gün ve Atakan Çavuş; cami tasarımının felsefesi, bağlamı, malzeme kullanımı, kente sunulan fonksiyonlar ve esnek mekân kurgusu konularında çoğunluğu mimar ve mühendislerden oluşan katılımcılara sunuşlarını gerçekleştirdi.

IMG_1351.JPG

Panelde Samsun Üniversitesi’nden Doç. Dr. Halil İbrahim Düzenli, Turgut Cansever ve Camileri; Dr.Melek Kutlu Divleli, Son Dönem Camileri; Dr. Abdullah Asım Divleli, Samsun Üniversitesi BallıcaKampüsü Camisi ve Dr. Emin Selçuk Taşar, Cami Serüveninin Son 10 Yılı konulu sunuşlarınınardından katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla panel sona erdi.

emug.jpg

Ardından Hollanda’da küçük bir yerleşim yeri olan ve yeşil dokusuyla ön plana çıkan Uden şehrinde yer alan Süleymaniye Camii ziyaret edildi. Camii kullanılan malzemesiyle çevresine uyum sağlarken sahip olduğu renk ile kendini göstermektedir.

_MG_8835 (2).JPG

Bisiklet kullanım oranının oldukça yüksek olduğu şehirde, cami cemaatinin de bisikleti sıklıkla kullandığı ve yapının önünde bir bisiklet park alanı olduğu dikkatlerden kaçmıyor.

_MG_8845 (1).JPG

Uden’de geçirilen süre boyunca yeşile doyduktan sonra son durak olan Amsterdam’a doğru yola çıkıldı. Kanallar şehri olan Amsterdam’da oldukça güzel bir konuma sahip Ayasofya Camisi mimarisiyle oldukça dikkat çekmektedir.

IMG_1565.JPG

Amsterdam sokaklarında ilerlerken kiliseden camiye çevrilen ihtişamlı Fatih Camii yapısıyla karşılaşıyoruz. Bazilikal planlı yapı oldukça dikkat çekici malzeme kullanımı, strüktür ve iç mekân atmosferiyle dikkat çekmekte.

IMG_1524.JPG

Gezimizin son gününde, Köln kentinde yer alan Peter Zumthor imzalı Kolumba Müzesini ziyaret etme şansı yakaladık. 

IMG_1692 (1).HEIC

Program dahilinde hem panel sırasında hem de geziler sırasında Avrupada yaşayan müslümanların ibadet şartları, sorunları ve ihtiyaçları konusunda bilgi sahibi olma fırsatı elde edilmiş oldu. Avrupa bağlamında camilerin Türkiyeden farklı olarak 7/24 yaşayan, çok fonksiyonlu yapılar olarak kullanılması da dikkat çekmektedir.

bottom of page